Podczas eksploatacji samochodu z czasem musi dochodzić do mniej lub bardziej znaczących usterek. Te dwie kwestie są ze sobą niezmiennie powiązane. Szybkie wykrywanie błędów to oczywiście ograniczenie przyszłych kosztów. Trudno jednak by było mechanikowi sprawdzać ręcznie każdy element w celach diagnostycznych. Na szczęście można to łatwo uzyskać dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania. Diagnostyka komputerowa prowadzi do skutecznego sprawdzenia poprawności działania poszczególnych komponentów samochodu. W jakich przypadkach najważniejsze jest, żeby z niej skorzystać?
Na czym polega komputerowa diagnostyka samochodu?
Specjalne oprogramowanie pozwala w łatwy sposób uzyskać informacje o wielu parametrach samochodu. Całość jest szybka i (co bardzo ważne) niezwykle precyzyjna. Oprogramowanie porównuje uzyskane wyniki z oczekiwanymi dla danego komponentu. Tym samym sprawdzane jest to, czy nie doszło do przekroczenia dopuszczalnych zakresów. Odpowiedzią systemu jest kod błędu, który pozwala zlokalizować miejsce występowania usterki oraz jej przyczynę. Jakie elementy są sprawdzane? Tak naprawdę bardzo różnorodne i trudno wymienić wszystkie. Przykładowo sprawdzane są systemy bezpieczeństwa, sterowanie silnika czy wszelkie inne elementy, które są w samochodzie automatyzowane. Oznacza to, że im więcej oprogramowania w samochodzie, tym skuteczniejsza może okazać się elektroniczna diagnostyka. Ponadto warto wskazać, że w trakcie pojawienia się pewnej usterki może być wywołane przez kilka powiązanych przyczyn. Oprogramowanie pozwala wykrywać tak skomplikowane sytuacje. Oprócz tego możliwe jest połączenie z internetową bazą danych i tym samym ciągle zwiększane są możliwości oprogramowania.
W jakich przypadkach warto poddać samochód diagnostyce komputerowej?
Oczywiście podpięcie samochodu do komputera jest wartościowe w dowolnym momencie. Nie każdy błąd jest sygnalizowany, a jednocześnie oprogramowanie pozwala je wykrywać już wcześniej i tym samym ograniczać późniejsze skutki. Wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości to w wielu sytuacjach niższe koszty naprawy. Niektóre przypadki sprawiają jednak, że automatycznie powinniśmy rozpatrywać podpięcie samochodu do komputera. Jakie są to sytuacje?
Sygnalizacja poprzez kontrolki na desce rozdzielczej
To najbardziej podstawowa sytuacja, w której od razu nasza uwaga powinna kierować się w kierunku diagnostyki komputerowej. Oczywiście może się to okazać wartościowe w przypadku świecenia się różnych kontrolek. Jedna z nich jest jednak najbliższa potrzebie podpięcia pod komputer i jest to „check engine”. Informacja o potrzebie sprawdzenia silnika jest rozpatrywana przez mechanika właśnie przez zastosowanie komputera diagnostycznego. Niektóre z kolejnych sytuacji mogą (chociaż nie muszą) być połączone z występowaniem świecenia się tej kontrolki.
Przed dokonaniem decyzji o zakupie używanego samochodu
Przed dokonaniem zakupu używanego samochodu powinniśmy skorzystać ze wsparcia diagnostyki komputerowej. Oględziny również są niezwykle istotne, ale nie prowadzą one do uzyskania pełnej informacji o samochodzie. Może to prowadzić do dokonania niekorzystnego zakupu, co doprowadzi do wydania później znaczących kwot na naprawy. Ponadto będzie się to wiązało z przestojami w wykorzystaniu pojazdu oraz obniżeniem bezpieczeństwa. Nie powinniśmy więc ryzykować i przed zakupem używanego samochodu skorzystać z diagnostyki komputerowej.
Nadmierne zużywanie paliwa
Nadmierne zużywanie paliwa jest sytuacją, która jest najskuteczniej diagnozowana przez zastosowanie specjalnego oprogramowania. Ta awaria jest trudna do określenia bez wykorzystania komputera. Jednocześnie koszt wykonania usługi jest nieproporcjonalnie niski w stosunku do strat, które wynikają z nadmiernego zużycia paliwa. Czasem ta sytuacja może być powiązana ze świecącą się kontrolką „check engine”, ale nie musi być tak w każdej sytuacji. Z tego powodu warto również zwrócić uwagę na to, jak ważna jest obserwacja samochodu.
Niedostarczanie odpowiedniej mocy i problemy z układem napędowym
Kolejną sytuacją, która jest trudna do diagnostyki standardowymi metodami, jest niedostarczanie odpowiedniej mocy. Innymi słowy, jest to sytuacja, w której po dociśnięciu pedału gazu przez kierowcę, nie dochodzi do wystarczającego przyspieszenia pojazdu. Jest to awaria, która może być dokładnie zdiagnozowana przez oprogramowanie. Jednocześnie przyczyny niedostarczania mocy mogą być bardzo zróżnicowane. Z tego powodu szybka diagnostyka może okazać się znaczącą oszczędnością w przyszłości.
Dlaczego warto korzystać z diagnostyki komputerowej?
Wiemy już, które sytuacje najmocniej skłaniają do zastosowania diagnostyki komputerowej. Nie zmienia to faktu, że jest to forma, która może okazać się opłacalna w szerszym zakresie. Podstawową zaletą tego rozwiązania (o którym wspomnieliśmy wcześniej) jest możliwość szybkiego wykrycia błędów. Tym samym ogranicza się ewentualne koszty. A co by było, gdyby nie można było skorzystać z tej możliwości? Czasem trzeba by było demontować wiele części i po sprawdzeniu dokonać ponownego montażu. Jednocześnie nie zawsze w pierwszej kolejności uda się znaleźć rzeczywistą przyczynę błędu. Koszty takiego postępowania mogą być ogromne i kompletnie nieproporcjonalne do znaczenia występującej usterki. Diagnostyka komputerowa to możliwość oszczędności, a podczas eksploatacji samochodu z czasem musi dochodzić do awarii. Pamiętajmy o tym nie tylko w kontekście wcześniej wymienionych problemów, ale również podczas dokonywania zakupu używanego samochodu. Możemy w ten sposób uniknąć wielu niekorzystnych zjawisk w przyszłości.