Nawet najbardziej zatwardziali miłośnicy aut zdają sobie sprawę, że inwestycja w nie bardzo rzadko jest opłacalna z punktu widzenia czysto finansowego. Zwykle oznacza ona koszty, które ponosimy bez jakiejkolwiek perspektywy zwrotu. Wymiana oleju silnikowego, opon czy nowe klocki hamulcowe to niezbędna konieczność, na którą wydane pieniądze nigdy już do nas nie wrócą. Według wielu osób odwróceniem tej tendencji są inwestycje w LPG. Podpowiadamy, czy naprawdę się opłacają i w jaki sposób można na nich zarobić.
LPG – co to jest?
Ze skrótem LPG mamy styczność stosunkowo często, jednak wiele osób, wciąż nie wie co on dokładnie oznacza. Kryje się pod nim angielskie sformułowanie Liquefied Pertoleum Gas. Jest to mieszanka propanu i butanu – gazów, które przechowywane są w specjalnych pojemnikach pod ciśnieniem w postaci ciekłej. LPG stanowi niezwykle uniwersalne źródło energii, które już od dawna wykorzystywane jest już od dawna w wielu dziedzinach.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby inwestycja się opłaciła?
Wiele osób przekonuje, że instalacja gazowa zamontowana w aucie to inwestycja nie tylko pewna, ale także gwarantująca dużą stopę zwrotu. Przed jej powzięciem należy jednak dokładnie wszystko przekalkulować i przemyśleć. Tylko w ten sposób upewnimy się, że to inwestycja idealna dla nas. Na pierwsze korzyści należy poczekać około roku, jednak po upływie tego czasu możemy mieć pewność, że będziemy już tylko zarabiać. Jednak przed instalacją LPG należy się upewnić, że spełniamy kilka podstawowych warunków, dzięki którym będzie on pewną inwestycją.
Jedną z najważniejszych kwestii, które należy przemyśleć jest to czy nasze auto rzeczywiście nadaje się do tego, aby zamontować w nim LPG. Najlepiej sprawdzi się takie, które wyposażone jest w silnik z pośrednim wtryskiem. Warto także zastanowić się, czy ma ono odpowiednie przebiegi – zwykle wystarczy nawet nieco mniej niż tysiąc pięćset kilometrów. Dosyć istotny jest także czas jego eksploatacji, który zaczyna się już od dwóch lat
Jeżeli mamy już pewność, że spełniamy warunki, należy zastanowić się, czy inwestycja w LPG faktycznie nam się opłaci. Jak to sprawdzić? Istnieje kilka metod – między innymi sporządzenie prostego obliczenia na kartce. Jednak w internecie znajduje się wiele specjalnego zaprogramowanych kalkulatorów, które pomogą nam dokonać obliczeń. Możemy znaleźć go na większości stron, które zajmują się tą tematyką lub po prostu na witrynach firm zajmujących się montażem LPG. Jeżeli jednak wolimy sami dokonać obliczeń wystarczy obliczyć przewidywany roczny przebieg auta i oszacować ile w tym czasie zużyje ono benzyny. W ten sposób obliczamy jej cenę. Ten sam zabieg należy następnie wykonać zamieniając benzynę na LPG – zaleca się jednak dodanie mniej więcej dziesięciu – piętnastu procent. Po zestawieniu obydwu wyników powinniśmy uzyskać skalę spodziewanych oszczędności.
Jakich kosztów się spodziewać?
Przez zamontowaniem LPG wiele osób zastanawia się, jakie koszty warto wziąć pod uwagę. Zestawiając ze sobą benzynę oraz LPG musimy wciąż pod uwagę rozruch naszego samochodu na benzynie. Jeżeli posiadamy w aucie silnik nie większy niż 2.0 możemy spodziewać się, że na gazie spalimy mniej więcej od pięciu do dziesięciu procent tego, co spaliliśmy na benzynie. Tak więc przy dwudziestu litrach benzyny spalanej podczas stu kilometrowej podróży, możemy spodziewać się jedynie dwóch litrów LPG spalonych na tej samej trasie.
Koniecznie musimy także wziąć pod uwagę kwestię przeglądów technicznych auta. Obowiązkowe coroczne badania techniczne zazwyczaj nie są konieczne w momencie, kiedy posiadamy stosunkowo nowych samochód. Jednak w przypadku posiadania auta z LPG są one obowiązkowe i musimy uwzględnić ich coroczne koszta.
Jedną z istotnych kwestii jest także cena instalacji LPG. Wszystko oczywiście zależy od jakości podzespołów oraz pojemności silnika naszego samochodu. Szacowana cena to od dwóch do nawet czterech tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że do całości kosztów należy doliczyć także wydatki na serwis instalacji, który jest konieczny dla zachowania gwarancji.
Ile można zarobić na montażu LPG?
Chociaż montaż LPG ma swoich przeciwników, nikt nie może zaprzeczyć, że jest to inwestycja, która przynosi realne zyski. Przy niewielkich przebiegach możemy zaoszczędzić nawet osiemset złotych w skali roku. Warto także wspomnieć o różnicy w cenie benzyny i gazu, która potrafi wynosić nawet pięćdziesiąt procent.
Wiele osób zarzuca LPG destrukcyjny wpływ na silnik. Warto jednak zaznaczyć, że wszystko zależy od serwisu, który będzie instalacje montował. Dobrej klasy podzespoły montowane przez profesjonalistów będą całkowicie bezpieczne dla naszego auta. Markowe systemy można bez problemu serwisować w całym kraju.
Jak widać, pomimo wielu mitów na ten temat, instalacja dobrej klasy LPG nie przynosi silnikowi żadnej realnej szkody a ponadto jest niemal stuprocentową gwarancją zysku. Pamiętajmy jednak, że lepiej zamontować instalacje samemu, niż kupować używany samochód z już gotowym systemem.