Co to jest ESP (elektroniczny system stabilizacji)? W tym systemie układy ABS i ASR są logicznie połączone. Układ przeciwblokujący ABS służy do krótkotrwałego blokowania kół podczas hamowania, co pozwala kontrolować samochód podczas hamowania, a układ antypoślizgowy ASR zapobiega poślizgowi kół. Jeśli jednostka systemu stabilizacji lub czujnik ABS ulegnie awarii, z reguły zaświeci się odpowiednia lampka sygnalizacyjna na wyświetlaczu, a system stabilizacji nie będzie działać, a aby nie dostać się w stan awaryjny, mając nadzieję na działanie układu ESP, konieczne jest wyeliminowanie usterki.
Co to jest system ABS?
ABS to układ przeciwblokujący. Ten system zapobiega blokowaniu się kół podczas silnego hamowania, na skutek krótkotrwałego zwolnienia klocków hamulcowych, gdy koło zacznie się blokować i ślizgać. Oprócz słabego hamowania samochód z zablokowanymi kołami łatwo wpada w poślizg, ponieważ podczas przesuwania koło nie pochłania sił bocznych, które utrzymują samochód na jego trajektorii. W takim przypadku każda siła boczna może spowodować poślizg, z którego wyjście będzie dość trudne.Takiemu niepożądanemu hamowaniu awaryjnemu zapobiega ABS, a układ przeciwblokujący zapobiega nadmiernemu nie równomiernemu zużyciu opon, eliminując nadmierne ścieranie.
Zasada działania ABS
Podczas hamowania kierowca, naciskając pedał hamulca, wytwarza ciśnienie w układzie hamulcowym, tj. na każdym z kół, hamując je. Czujniki prędkości przedniego koła i tylnej osi informują elektroniczną jednostkę sterującą ABS o bieżącej prędkości koła. Jednostka sterująca porównuje odbierane sygnały i na ich podstawie oblicza średnią prędkość teoretyczną każdego koła.
Porównując bieżące prędkości oddzielnie przednich kół i tylnej osi ze średnią wartością teoretyczną, jednostka sterująca określa, które koła są zablokowane. W przypadku ustalenia zablokowanych kół aktywowany jest układ ABS. Po pierwsze, ciśnienie w układzie hamulcowym wytwarzane przez kierowcę poprzez naciśnięcie pedału hamulca jest utrzymywane na stałym poziomie (zapobiega dalszemu wzrostowi). Jeśli którekolwiek z kół pozostaje w stanie zablokowanym, układ ABS zwalnia ciśnienie płynu hamulcowego (pompując go za pomocą pompy) na zablokowane koła.
Koło, na którym zmniejszono ciśnienie, zaczyna się obracać ze wzrostem prędkości. W tym momencie odciążenie ustaje. Jeśli prędkość obrotowa koła przekroczy określoną wartość, jednostka sterująca ponownie wywiera nacisk na odpowiedni mechanizm hamulcowy. Podczas działania układu ABS kierowca wyczuwa wibrację pedału hamulca związaną z cykliczną zmianą ciśnienia w układzie hamulcowym. Siła hamowania na przednich kołach jest regulowana osobno, z tyłu razem
Co to jest system ASR?
ASR to zapobieganie utracie przyczepności kół napędzanych – kontrola trakcji (system, który zapobiega m.in. tzw. buksowaniu kół przy ruszaniu). Elektroniczny system kontroli trakcji ASR, to automatyczny system zapobiegający poślizgowi kół napędowych w różnych trybach jazdy i stabilizujący samochód na drodze. ASR obejmuje wszystkie funkcje ABS: działa on na dwa inne układy: za pomocą układu hamulcowego hamuje jedno lub oba ślizgające się koła napędowe i / lub reguluje silnik, umożliwiając hamowanie. Silnik jest regulowany za pomocą elektronicznego pedału gazu i jednostki sterującej silnika.
Zasada działania ASR
Celem ASR jest zapobieganie poślizgowi kół napędowych podczas jazdy po śliskiej lub trudnej drodze. Zasada działania układu kontroli trakcji ASR polega na zmniejszeniu momentu obrotowego przenoszonego na koło poślizgowe. Podczas jazdy lub na początku jazdy elektroniczna jednostka sterująca odczytuje sygnały prędkości z każdego z kół przedniej i tylnej osi i oblicza teoretyczną prędkość pojazdu. System kontroli trakcji ASR zapobiega skręcaniu się kół na śliskich drogach. Zasada działania układu kontroli trakcji ASR polega na zmniejszeniu momentu obrotowego przenoszonego na koło poślizgowe i kontroli trakcji. Wpływ na koła napędowe występuje na dwa sposoby: układ ASR działa na układ hamulcowy, ale po przekroczeniu prędkości progowej efekt jest przenoszony na silnik, zmniejszając moment obrotowy.
Podczas jazdy z prędkością do 60 km / h koło jest hamowane przez układ hamulcowy. Wynika to z faktu, że układ ASR zawiera pompę płynu hamulcowego, która wytwarza wymagane ciśnienie. Dopływ płynu do cylindrów hamulcowych jest kontrolowany przez zawory uruchamiane przez elektromagnesy. Jeśli ustawiona prędkość progowa zostanie przekroczona, jednostka sterująca ASR już działa na silnik, wysyłając sygnały, dzięki którym moment obrotowy silnika jest zmniejszony. Dzieje się tak z powodu zmiany położenia przepustnicy, przerw zapłonu i zmiany jakości mieszanki. Ponadto, w przypadku odpowiedniego wyboru samochodu z automatyczną skrzynią biegów, włączany jest stopień skrzyni biegów, włączany jest wyższy bieg, dzięki czemu właściwości trakcyjne silnika stają się słabsze. Wartość progową prędkości oblicza się w taki sposób, aby uniknąć poważnego przegrzania siłowników, hamowanie przy wysokich prędkościach prowadzi do spalania klocków, wypaczania się tarcz hamulcowych, wrzenia płynu itp.
Co to jest system ESP?
Skrót ESP jest najczęstszym z wielu istniejących do tej pory, oznaczających system dynamicznej stabilizacji samochodu (system kontroli trakcji). Najważniejsze jest, że w niebezpiecznych sytuacjach elektronika wskazana przez ten system pomaga poradzić sobie z samochodem. Poślizg na drodze jest niebezpieczny i z reguły nieoczekiwany.
Elektroniczny program stabilności (ESP) jest jednym z najważniejszych środków aktywnego bezpieczeństwa w samochodzie. Jeśli pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne chronią przed kolizją, system kontroli stabilności może zapobiec wypadkom. ESP jest kontynuacją rozwoju układu przeciwblokującego (ABS) i systemu kontroli trakcji (ASR). ABS pomaga skrócić drogę hamowania na i zachować kontrolę nad sterowaniem pojazdu podczas hamowania awaryjnego, a ASR zapewnia niezawodne przyspieszenie. ESP odpowiada za utrzymanie trajektorii pojazdu określonej przez kierowcę na zakrętach lub podczas manewrów.
System stabilizacji zapobiega podsterowności lub nadsterowności. Mówiąc najprościej, ESP zmaga się z przesunięciem kół przedniej osi i poślizgiem samochodu podczas przekraczania prędkości, szczególnie na śliskich nawierzchniach. Oprócz czujników ABS monitorujących prędkość obrotu wszystkich kół, ESP obejmuje czujniki obrotu wokół osi pionowej samochodu, kąta skrętu i przyspieszenia bocznego. Dane otrzymane z tych czujników są przetwarzane w centralnej jednostce sterującej ESP. System stabilizacji stale monitoruje trajektorię samochodu, porównując go z tym, który powinien być zgodny z kątem skrętu.
Jeśli rzeczywista trajektoria odbiega od ustalonej, ESP zmniejsza prędkość obrotową silnika i hamuje jedno lub kilka, kół, aby stworzyć moment przeciwny do obrotu wzdłuż pionowej osi samochodu, co w rzeczywistości zapewnia powrót samochodu do trajektorii ustalonej przez kierowcę. Ten system jest szczególnie przydatny na mokrym asfalcie oraz na oblodzonych i zaśnieżonych drogach. Jednak w niektórych układach stabilizacji ESP przeszkadzają. Spowolnienie kół i zmniejszenie prędkości obrotowej silnika może powodować problemy podczas jazdy po piasku, błocie lub śniegu. Dlatego w wielu SUV-ach i samochodach sportowych układ ESP jest wyłączony. W samochodach produkowanych seryjnie przez wyłączenie tego systemu jego czułość jest zmniejszona.