Odpowiednio ustawione światła w samochodzie podnoszą bezpieczeństwo kierującego i pasażerów w ruchu drogowym. Jednak niektóre pojazdy jeżdżą po ulicach z niepoprawnie ustawionymi światłami a w niektórych autach reflektory kwalifikują się do bezzwłocznej wymiany. Na pewno większość osób podczas podróży samochodem była narażona na oślepiającą wiązką światła i ma świadomość jak to bardzo utrudnia prowadzenie samochodu. Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek zadbania o prawidłowe ustawienie świateł i musi pamiętać, że taką czynność należy powtórzyć, jeżeli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości w ich działaniu.
Co wpływa na nieprawidłowe ustawienie świateł w samochodzie?
Na nieodpowiednie ustawienie świateł w samochodzie wpływ mają na przykład nierówności występujące na drogach albo zwiększone drgania, co powoduje wybijanie świateł z prawidłowego ustawienia. Również wymiana żarówki w lampach czy remont auta po stłucze powodują konieczność wyregulowania świateł. Ale jak ustawić światła w samochodzie, czy można to wykonać samodzielnie? Warto wiedzieć, że w niektórych pojazdach montowany jest korektor, umożliwiający obniżenie snopa światła. Jeżeli bagażnik jest pełny, należy go przestawić z pozycji – 0 na pozycję – 1 albo wyższą. Co to daje?.Tył samochodu się obniża a podnosi się przód i reflektory świecą wyżej.
Wskazówki do ustawienia świateł w samochodzie
Najczęściej światła w samochodzie ustawiane są podczas obowiązkowego przeglądu technicznego, czyli raz w roku. Jednak każdy kierowca powinien zadbać o ich prawidłowe ustawienie po każdej wymianie żarówki, a dokładnie pary żarówek, ponieważ gdy przepali się jedna z nich to w bardzo krótkim czasie to samo stanie z drugą i znowu trzeba będzie wykonać ustawianie świateł. Jak sprawdzić czy światła są prawidłowo ustawione? Prostym sposobem jest sprawdzenie tego w czasie jazdy samochodem, snop światła jest dobrze widoczny na tyle autobusu lub dużego dostawczaka.
Co można zauważyć? Światła z obydwu lamp muszą tworzyć 2 trójkąty, które położone są na tej samej wysokości. W przypadku, gdy jedna strona daje snop światła krzywo lub za wysoko, należy ustawić światła w samochodzie. Można próbować to wykonać samodzielnie, ale najdokładniej zrobi to specjalista w warsztacie samochodowym. Nie jest to droga usługa a uchroni przed mandatem w przypadku zatrzymania przez drogówkę. Jeżeli mają to być doraźne poprawki, można wyregulować światła przy użyciu śrub, które są umieszczone na obudowie reflektora.
Jak samodzielnie ustawić światła w swoim samochodzie?
Takie działanie trzeba wykonać, gdy na dworze jest ciemno, jeżeli ktoś nie ma garażu może skorzystać np. z parkingu przy supermarkecie. Dla efektywnego skontrolowania czy oba światła są ustawione tak samo, można jeden z reflektorów zasłonić swoją osobą, a następnie drugi i porównać czy oba będą dawały taki sam kształt widma.Trzeba wiedzieć, że każdy reflektor świeci trochę wyżej z prawej strony, jest to normalne, ponieważ jego zadaniem jest doświetlanie pobocza w czasie jazdy. Należy, więc, porównać tylko górne granice tych dwóch świateł. W przypadku, gdy uzyskane cienie na ścianie są różne od siebie, trzeba wyregulować światła, aby osiągnąć najlepsze ich ustawienie.
Kolejne działanie będzie miało na celu ustawienie wysokości, do jakiej lampy mają oświetlać drogę. Trzeba zadbać o płaską powierzchnię i ścianę, przed którą będzie stał samochód. Ważne? Pojazd musi mieć pusty bagażnik, odpowiednie ciśnienie w oponach, jeżeli auto posiada korektor lamp powinien on znajdować się na pozycji – 0.
Cała procedura prostego sposobu ustawienia świateł wygląda następująco:
Po włączeniu świateł w samochodzie należy podjechać nim jak najbliżej ściany i za pomocą taśmy klejącej lub markera zaznaczyć na niej środek każdego z reflektorów. Kolejny krok to: pięć centymetrów poniżej obu punktów, trzeba wykleić lub narysować poziomą linię, najlepiej do tego użyć poziomicy. Po czym trzeba cofnąć auto o pięć centymetrów i linia cienia światła musi zbiegać się z linią, która widoczna jest na ścianie. Ważne! Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o czystość reflektorów, ponadto w okresie zimowym należy ostrożnie usuwać z nich lód, aby nie doprowadzić do ich porysowania. Do tego celu lepiej skorzystać z odmrażacza niż ze skrobaczki.
Ustawienie świateł w warsztacie samochodowym
Reflektory nie mogą świecić za nisko ani za wysoko, jeżeli pojawi się taki problem to udając do warsztatu samochodowego, należy o tym poinformować mechanika. Dlaczego? W przypadku, gdy światła świecą za nisko, mechanik ustawi je na tyle wysoko, aby kierowca mógł zachować bezpieczeństwo podczas jazdy i nie oślepiał nadjeżdżających kierowców z przeciwka. Jeżeli światła będą świeciły za wysoko i głównie będą oświetlały korony drzew, mechanik będzie wiedział jak usunąć ten problem. Ważne! Lewy reflektor ma większą skłonność do oślepiania, dlatego zostanie ustawiony trochę niżej, a prawy trochę wyżej. To nie pozwoli na oślepianie innych użytkowników dróg, jednocześnie gwarantując prawidłowy zasięg światła.Takich czynności nie należy wykonywać samodzielnie.
Mechanik korzystając z urządzeń optycznych widzi, na jakim poziomie znajduje się linia odcięcia światła, cienie oraz czy lampy skierowane są w prawidłowym kierunku. Ustawienie świateł w każdym samochodzie może przebiegać inaczej, ponieważ reflektory mogą być wyposażone w pokrętła do korygowania wiązki światła. A czasami posiadają specjalne nakrętki, z których jedna jest potrzebna do regulacji wysokości świateł a druga do kierunku.